MIDI Klaviatūrų Gidas

MIDI klaviatūra gali tapti tavo pirmuoju žingsniu į geležies pasaulį, jei iki tol muziką kūrei/grojai/dirbai tik su programine įranga. Norint groti MIDI klaviatūra, būtinai reikalingas kompiuteris, bet programinės įrangos dėka gali turėti tūkstančius virtualių instrumentų ir išgauti milijonus garsų - tai garantuoja kūrybinę laisvę. Jei trumpai, vienas svarbiausių MIDI klaviatūros pliusų yra universalumas garsų atžvilgiu. Kiti privalumai – lengvas transportavimas, plačios klavišų ir kitų funkcijų pasirinkimo galimybės, sąlyginai nedidelės kai kurių gamintojų produktų kainos, greitas prijungimas prie tavo turimo kompiuterio.

Sukūrėme šį gidą tam, kad suprastum, kaip MIDI klaviatūra dirba ir į ką būtina atkreipti dėmesį ją renkantis. Kadangi tai klaviatūra, jau pats pavadinimas sufleruoja, jog svarbiausią vaidmenį renkantis atlieka klavišai, bet verta apgalvoti ir kitus dalykus - papildomas funkcijas, leidžiančias paleisti ir modifikuoti garsus, taip pat įvesties bei išvesties variantus.

Perskaitęs gidą, turėtum žinoti, kokios MIDI klaviatūros tau reikia. Jei vis dar kils kažkokių klausimų, į juos bus atsakyta parašius mums į info[at]soundium.lt


Veikimo principas

Muziką tikrai įmanoma kurti ir be MIDI klaviatūros – tik kompiuterio ir pelės pagalba, bet MIDI klaviatūros įsigijimas neabejotinai praturtina kūrybinę patirtį ir prisideda prie muzikos kokybės. MIDI (tai protokolas pavadinimu Musical Instrument Digital Interface) dėka iš klaviatūros įvesties informacija siunčiama tiesiai į kompiuterį ir gimsta garsas (visai panašiai, kaip spaudžiant distancinio valdymo pultelį televizoriuje pakeičiamas kanalas). Mūsų dienomis beveik nebereikalinga speciali techninė įranga MIDI turintiems prietaisams – juos prie kompiuterio galima jungti tiesiog USB laido pagalba.

Įvairiose programinėse įrangose rasi gausybę tikrai gerų instrumentų, tik kad grojimas jais spaudant pelę ar QWERTY klaviatūrą vargina. MIDI klaviatūros klavišai darbą ne tik palengvina, bet ir pasiūlo daugiau galimybių grojant. Apie visa tai skaityk žemiau!


Klavišų dydis

Du dalykai nulems, ar pasirinksi mini, ar standartinio dydžio (kaip pianino) klavišus. Mini klavišai reiškia, kad klaviatūra bus tiesiog mažesnė, todėl jei tave labai riboja erdvė, nedvejok (paprastai klaviatūros mini klavišais juos turi 25 arba 32, bet gali rasti ir 61 mini klavišo klaviatūrų). Antras dalykas - pripratimas. Jei esi grojęs standartinio dydžio klavišais, greičiausiais nenorėsi pereiti prie mažesnio dydžio klavišų - reikės perprogramuoti savo įgūdžius ir mini klavišai tave tik erzins. Dar reikėtų paminėti, kad mini klavišai netiks turintiems stambius pirštus, nes tokiu atveju iškils pavojus nuspausti kelis klavišus iš karto.


Klavišų skaičius

Klavišų kiekio pasirinkimas apsprendžia ir kūrybines galimybes. Klaviatūros paprastai turi 25, 49, 61 arba 88 klavišus (pasitaiko ir kitokių skaičių, tarkim, 32 arba 37 klavišai). Pradžioje pagalvok apie vietą - ar ant tavo stalo tikrai tilps 61 arba net 88 klavišų MIDI klaviatūra? Juk ją planuoji įsigyti ne tam, kad dulkėtų atremta į sieną, o muzikai. Dar klavišų skaičius nulemia oktavų skaičių, t. y. kuo daugiau klavišų, tuo daugiau oktavų, o oktavos, kaip turbūt žinai, leidžia groti aukštesnes arba žemesnes natas, taigi, klavišų skaičius išties tiesiogiai siejasi su kūrybine ekspresija. Pripratimas taip pat atlieka vaidmenį renkantis skaičių - jei esi pripratęs groti abejomis rankomis, greičiausiai dairysies į daugiau klavišų turinčias MIDI klaviatūras, o jei groti nesimokei ir manai, kad melodiją sugrotum ir vienos rankos pirštais - 25 klavišų klaviatūros tavo paslaugoms.


Klavišų tipai

MIDI klaviatūrų klavišai pagal tai, kaip reaguoja į paspaudimą, skirstomi į tris tipus: weighted hammer action semi-weighted action synth action

Ką rinktis, vėlgi, nulems tavo pripratimas ir iš dalies grojamos muzikos stilius. Weighted hammer action MIDI klaviatūros turi 88 klavišus (arba daugiau, bet ne mažiau). Taip yra dėl to, kad į mažesnio dydžio klaviatūrą netilptų "sukišti" pianino mechanizmo, kurį sudaro plaktukų užgaunamos stygos. Gamintojai, naudodamiesi svorių ir spyruoklių pagalba, didesnėse klaviatūrose sugeba atkurti tą pianino efektą, t. y. padaryti klavišus sunkius, turinčius pasipriešinimą spaudimui. Žmonės, įpratę groti pianinu, o taip pat kuriantys muziką, kurioje didelę dalį užima klavišinio instrumento partija, turėtų dairytis būtent weighted hammer action tipo klaviatūros.

Synth action tipo MIDI klaviatūros yra visiškai priešingos weighted hammer action tipo klaviatūroms - paspaudus klavišą, pasipriešinimo beveik nėra, ir jis į savo pradinę padėti grįžta greitai: tai leidžia groti greitu tempu. Synth action klaviatūra dar pravers ir tiems, kurie savo įrangos kolekcijoje nori tiesiog turėti MIDI klaviatūrą ir galimybę ją pritaikyti muzikoje, nes su tokiais klavišais dirbti bus lengva ir paprasta.

Semi-weighted action tipo MIDI klaviatūros yra tarpinis variantas tarp weighted hammer action ir synth action tipų: klavišų atšokimas lėtesnis nei synth action, pasipriešinimas mažesnis nei weighted hammer action.


Aftertouch

Nesusidūrus su aftertouch, gali atrodyti, kad tai nereikalinga funkcija, bet ji grojimui tikrai prideda ekspresyvumo. Tokią funkciją paprastai turi vidutinės ir aukštesnės kainų klasės MIDI klaviatūros.

Aftertouch veikia taip: kai klavišas jau yra nuspaustas, jį galima spausti dar stipriau ir kontroliuoti efektų ar parametrų įvairovę neatleidžiant pirštų nuo klavišų – pavyzdžiui, styginių instrumentų partijoms taip galima suteikti vibrato efektą ir pan.

Aftertouch paprastai būna dviejų rūšių - monofoninis ir polifoninis. Polifoninis aftertouch leidžia varijuoti kiekvienos natos parametrus atskirai pagal tai, kaip stipriai spaudžiamas klavišas natą sugrojus. Kadangi tokią technologiją sukurti brangu ir ji generuoja daug MIDI informacijos, polifoninį aftertouch turi tikrai nedaug klaviatūrų, dažniausiai sutinkamas būtent monofoninis.


Papildomos funkcijos

Jau minėjome, kad klavišai yra MIDI klaviatūros esmė, bet kūrybiškumą paskatinti gali ir knob‘ai, slaideriai ar papildomi mygtukai, kuriuos paprastai turi dauguma MIDI klaviatūrų. Kadangi visus juos galima priskirti prie bet kokių parametrų programinėje įrangoje, tai leidžia išnaudoti programinę įrangą dar labiau – realiu laiku galima valdyti tokius dalykus kaip filtrų cutoff‘as ir rezonansas, amp envelope ir t. t. Kadangi viskas daroma rankomis, o ne kompiuterio pele, jausmas tikrai analoginis. Kai kurios MIDI klaviatūros dabar turi automapping – jas prijungus prie kompiuterio, programinėje įrangoje parametrai automatiškai priskiriami knob‘ams ir kitiems klaviatūros papildiniams.

Dauguma MIDI klaviatūrų dabar dar turi ir aštuonis arba daugiau pad‘ų, kurie naudojami groti mušamųjų instrumentų partijas ir semplus, o kai kurie pad‘ai dar būna ir su aftertouch.

Visada reikia įvertinti, ar tavo namuose tilps klaviatūra su papildomomis funkcijomis, kadangi jos užima papildomą klaviatūros korpuso vietą ir klaviatūra dėl to tampa didesne bei sunkesne.


I/O

Tradicinė MIDI DIN jungtis leis prijungti MIDI klaviatūrą prie sintezatorių/ritmo mašinų, papildomos CV ir Gate jungtys leis groti sintezatoriais, kurie nepalaiko MIDI.

Dar galima rasti jungtį pedalui, kuriuo galima kontroliuoti kokius tik nori parametrus neatitraukiant rankų nuo klavišų.


Įdomumui - klaviatūra ar sintezatorius?

Sintezatorius savyje turi integruotą garso šaltinį, MIDI klaviatūra - ne. Tai ir yra pagrindinis skirtumas - sintezatorius gali pats generuoti garsą. Įdomumo dėlei - dar egzistuoja ir moduliniai sintezatoriai, esantys garso šaltiniais, bet neturintys klavišų.

Svarbu atkreipti dėmesį į tai, kad daugumą sintezatorių galima naudoti kaip MIDI klaviatūras, jei jie turi MIDI, tam pakaks paprasto MIDI-USB kabelio.

Ką rinktis? Tai priklauso nuo paties apsisprendimo ir biudžeto. Sintezatorių garsų bankas visada turės savo specifinį skambesį, kuris gali nepatikti ar netikti tavo kuriamam muzikos žanrui. Taip pat sintezatoriai būna brangūs, kartais ženkliai brangesni už MIDI klaviatūras. Kita vertus, sintezatorių konstrukcija paprastai yra rimtesnė nei MIDI klaviatūrų, kurios kartais gaminamos tiesiog iš plastiko ir ilgaamžiškumu nepasižymi. Vėlgi, iš kitos pusės žvelgiant, sintezatorius suteikia daugiau laisvės grojant pasirodymuose, kadangi prie jo nereikia jungti kompiuterio. Realybėje daugelis rimtai su muzika dirbančių asmenybių savo studijose komplektuoja tiek MIDI klaviatūras, tiek sintezatorius, nes net ir brangiausia MIDI klaviatūra negalės atkurti analoginio sintezatoriaus signalo, t. y. skambesio, kuris prodiuseriui gali labai patikti.

Rinkis savo MIDI Klaviatūrą →