DJ Kontrolerių Gidas

DJ kontroleris yra pats lengviausias (kalbant ir apie svorį) ir mobiliausias sprendimas, norint tiesiog groti. Tai - aparatas, turintis viską viename (apie išimtis skaityk paskutiniame šio gido skyriuje), leisiantis groti naudojantis savo kompiuterio muzikine biblioteka ir imituoti DJ darbą klube su atskirai sujungtais grotuvais bei mikšeriu. Turint DJ kontrolerį, mokytis labai paprasta - net ir mažesni, nebrangūs DJ kontroleriai turi pagrindines funkcijas, kurių pradžioje pakanka.

Šis DJ kontrolerių gidas neparodys konkrečių modelių, kurie tau tiktų, dėl to, kad DJ kontrolerių rinkoje nuolat vyksta daugybė pokyčių, modeliai būna atnaujinami, nebegaminami, todėl nesiorientuosime į tikslius produktus (tą visada gali padaryti mūsų konsultantai), o nupasakosime dalykus, į kuriuos reikia atkreipti dėmesį renkantis.

------------------------------

VEIKIMO PRINCIPAS
Turint DJ kontrolerį, imituojamas tradicinis klubinis aparatūros sąstatas: patefonai/grotuvai + mikšeris, nes DJ kontroleris būtent ir sulydo visa tai į vieną “gabalą” (o papildomai viduje dar turi ir garso kortą).

aip ir bet koks kitas kontroleris, skirtas pakeisti kompiuterio klaviatūrą ir pelę (tikras pragaras groti spaudant vien jas), DJ kontroleris taip pat turi knob'us, pad'us ir kitas paviršiaus dalis, skirtas valdyti joms programinėje įrangoje priskirtus parametrus. Visos paviršiaus detalės leidžia groti patogiau, greičiau pereiti tarp efektų, suteikti ekspresyvumo savo DJ setams, žodžiu, įgudus galima dirbti tikrai kūrybiškiau nei vien tik naudojantis programine įranga. Prie DJ kontrolerio USB laido pagalba jungiamas kompiuteris, atliekantis tiesiog ekrano vaidmenį ir perteikiantis programinės įrangos informaciją - tai viskas, ko reikia.

Aukštos klasės kontroleriai funkcionalumu niekuo nesiskirs nuo grotuvų (pavyzdžiui, brangesni Pioneer modeliai turi tas pačias galimybes kaip ir DJM bei CDJ linijos produktai).

------------------------------

PROGRAMINĖ ĮRANGA
Klausimai apie programinę įrangą, renkantis DJ kontrolerį, iškyla dažniausiai. Gali būti ramus - net jei DJ kontroleris parduodamas su pilna kažkurios programinės įrangos versija, visada internete galima paieškoti mapping’ų, skirtų kitoms programinėms įrangoms (tik tokio mapping’o veikimo pardavėjas 100 proc. garantuoti negali) - jų tikrai gausu, paprastai ir DJ kontrolerio gamintojas siūlo oficialius mapping’us.

Didžiausia dilema renkantis dar būna svarstant, kad geriau - Traktor ar Serato. Mes negalime pasakyti, kuri programinė įranga geresnė, nes atsakymo tiesiog nėra - tai tavo pripratimo ir įgūdžių reikalas. Internete yra daug palyginančios abi programines įrangas informacijos - pasidomėk. Pravartu žinoti, kad Traktor programa yra komplektuojama išimtinai tik su Native Instruments DJ kontroleriais (kadangi Traktor neturi kažkokios lite versijos, tai paprastai būna pilna versija), o Serato DJ Intro arba Serato DJ (pilną versiją) gausi su Pioneer, Reloop, kai kuriais Numark kontroleriais. Pilną Serato DJ versiją, jei negavai jos su kontroleriu, įsigyti verta - ji nėra brangi (99€), o skirtumai aiškiai pavaizduoti čia.

Jei negroji nei Traktor, nei Serato, turbūt naudosi Virtual DJ - o Virtual DJ nėra bloga programinė įranga, priešingai, ji turi oficialius mapping’us beveik visiems populiariausiems DJ kontroleriams.

Kadangi ne visi prie DJ kontrolerio nori jungti kompiuterį, o kartais būna situacijų, kad kompiuterio tiesiog su savimi neturi, bet turi iPad’ą arba kitą išmanųjį dalyką, egzistuoja DJ kontroleriai, skirti tokiems išmaniesiems didžėjams, o kartu ir DJ programėlių pasaulis. Viena iš populiariausių - djay, kuri draugauja tiek su iOS, tiek su Android ir turi puikią integraciją su Spotify, galima groti iš karto.

------------------------------

KANALAI
DJ kontroleriai paprastai turi du arba keturis kanalus, kuriais kontroliuojami programinės įrangos deck’ai. Kuo didesnis kanalų skaičius, tuo daugiau dainų vienu metu galima sumiksuoti, ir ne tik: galima mashup’inti, įgroti vokalines partijas, trečiu bei ketvirtu kanalu kontroliuoti papildomus instrumentus, tarkim, ritmo mašiną, sintezatorių, galų gale, net dirbti su vizualizacijomis. Dažnai keturių kanalų DJ kontrolerių mikšeriai gali veikti ir atskirai (standalone režimu) - prie mikšerio tada galima jungti patefonus arba CD grotuvus ir groti be kompiuterio. Programinės įrangos pilnos versijos leidžia valdyti keturis deck’us per keturis kanalus ir turi papildomas vietas semplams. Keturi kanalai suteikia platesnes galimybes miksuojant, bet verta pagalvoti, ar atsiras reikalas jomis kada nors pasinaudoti. Jei ne, ir norisi groti paprastai, rinkis dviejų kanalų kontrolerį.

------------------------------

I/O
Dabar 99% DJ kontolerių turi integruotas garso kortas, todėl garso kortos atskirai pirkti nereikės. Išsiaiškinti, kiek ir kokių tavo pasirinktas prietaisas turi įėjimų ir išėjimų, vistiek verta.

Paprastai DJ kontroleris bus su standartiniais išėjimais ausinėms ir monitoriams, dar turės įėjimą ar kelis mikrofonui. Brangesni ir profesionalesni DJ kontroleriai gali turėti Balanced XLR išėjimus prijungti pro garso įrangai, MIDI I/O, įėjimą efektų pedalams, taip pat įėjimus patefonams bei CD grotuvams (tokius tikrai turės jau minėti DJ kontrolerių variantai, kurių mikšeris gali veikti standalone režimu).

------------------------------

DJ KONTROLERIO PAVIRŠIAUS DALYS
Visos DJ kontrolerio paviršiaus detalės priskiriamos kokiai nors funkcijai programinėje įrangoje. Didžioji dalis DJ kontrolerių turi jog’us, kuriais imituojamas grojimas vinilu/CD ir scratch’inama; encoder’iais (sukamais ir paspaudžiamais knob’ais) patogu naršyti skaitmeninių failų bibliotekoje; pad'ais galima trigger’inti semplus, naudoti pause/play. Kuo DJ kontroleris turi daugiau tokių detalių, tuo efektyviau galima kontroliuoti programinę įrangą mažiau dairantis į kompiuterį.

Ekranas - kol kas dar naujas priedas prietaiso paviršiuje, bet panašu, kad ateityje taps standartine DJ kontrolerių dalimi. Ekrane perteikiama informacija panašiai kaip ir kompiuterio ekrane, todėl galima į kompiuterį grojant nežiūrėti.

------------------------------

MODULINIAI DJ KONTROLERIAI
Moduliniai DJ kontroleriai leidžia susikurti savo sistemą, jei nėra poreikio pirkti kontrolerio, kuris turi viską viename. Tokius siūlo Native Instruments (Traktor Kontrol X1/Z1/F1), neseniai pasirodė Reloop Neon bei Akai modeliai (AFX, AMX). Moduliniai DJ kontroleriai yra maži, patogūs nešiotis ir atlieka atskiras DJ kontrolerio dalių funkcijas, pvz. leidžia kontroliuoti efektus, suteikia daugiau semplavimo galimybių, veikia kaip mikšerinis pultas. Aišku, kompiuteris norint groti modulinių DJ kontrolerių sąstatu yra būtinas.

Rinkis DJ Kontrolerį »