DJ Kontrolerių Gidas

DJ kontroleris yra pats lengviausias (kalbant apie svorį ir veikimo perpratimą) ir mobiliausias sprendimas, norint tiesiog groti. Tai - aparatas, turintis viską viename, leisiantis groti naudojantis savo kompiuterio/USB rakto muzikine biblioteka kaip tai darytų didžėjus klube su atskirai sujungtais grotuvais bei mikšeriu. Turint DJ kontrolerį, mokytis labai paprasta - net ir mažesni, nebrangūs DJ kontroleriai turi pagrindines funkcijas, kurių pradžioje pakanka. 

Šis DJ kontrolerių gidas nenurodys konkrečių modelių, kurie tau tiktų, dėl to, kad DJ kontrolerių rinkoje nuolat vyksta daugybė pokyčių, modeliai būna atnaujinami, nebegaminami, todėl nesiorientuosime į tikslius produktus (tuo klausimu jums visada pats mūsų konsultantai), o nupasakosime dalykus, į kuriuos reikia atkreipti dėmesį renkantis.


Veikimo principas 
Turint DJ kontrolerį, imituojamas tradicinis klubinis aparatūros sąstatas: patefonai/grotuvai + mikšeris, nes DJ kontroleris būtent ir sulydo visa tai į vieną “gabalą” (o papildomai viduje dar turi ir garso kortą). 

Kaip ir bet koks kitas kontroleris, skirtas pakeisti kompiuterio klaviatūrą ir pelę (tikras pragaras groti spaudant vien jas), DJ kontroleris taip pat turi knob'us, pad'us ir kitas paviršiaus dalis, skirtas valdyti joms programinėje įrangoje priskirtus parametrus. Visos paviršiaus detalės leidžia groti patogiau, greičiau pereiti tarp efektų, suteikti ekspresyvumo savo DJ setams, žodžiu, įgudus galima dirbti tikrai kūrybiškiau nei vien tik naudojantis programine įranga. Dažniausiai prie DJ kontrolerio per USB laidą jungiamas kompiuteris, atliekantis tiesiog ekrano vaidmenį ir perteikiantis programinės įrangos informaciją. Jau yra DJ kontrolerių, kuriems kompiuteris nebereikalingas, kadangi jie turi korpuse integruotą ekraną – galima groti tiesiai iš USB. 

Aukštos klasės kontroleriai funkcionalumu niekuo nesiskirs nuo grotuvų (pavyzdžiui, brangesni Pioneer modeliai turi tas pačias galimybes kaip ir DJM bei CDJ/XDJ linijos produktai).Programinė įranga
Klausimai apie programinę įrangą, renkantis DJ kontrolerį, iškyla dažniausiai. Gali būti ramus - net jei DJ kontroleris parduodamas su pilna kažkurios programinės įrangos versija, visada internete galima paieškoti mapping’ų, skirtų kitoms programinėms įrangoms (tik tokio mapping’o veikimo pardavėjas 100 proc. garantuoti negali) - jų tikrai gausu, paprastai ir DJ kontrolerio gamintojas siūlo oficialius mapping’us. 

Didžiausia dilema renkantis dar būna svarstant, kad geriau – Traktor, Serato, o gal Rekordbox DJ? Mes negalime pasakyti, kuri programinė įranga geresnė, nes atsakymo tiesiog nėra - tai tavo pripratimo ir įgūdžių reikalas. Internete yra daug palyginančios šias programines įrangas informacijos - pasidomėk. Pravartu žinoti, kad Traktor programa yra komplektuojama išimtinai tik su Native Instruments DJ kontroleriais (tai paprastai būna pilna versija), o Serato DJ Lite arba Serato DJ Pro (pilną versiją) gausi su Pioneer, Reloop kontroleriais. Rekordbox DJ yra išskirtinai Pioneer gaminys, todėl jei Pioneer DJ kontrolerio modelis pavadinime turi raidę R, su tuo DJ kontroleriu bus komplektuojama pilna Rekordbox DJ versija.

Kadangi ne visi prie DJ kontrolerio nori jungti kompiuterį, o kartais būna situacijų, kad kompiuterio tiesiog su savimi neturi, bet turi iPad’ą arba kitą išmanųjį dalyką, egzistuoja DJ kontroleriai, skirti tokiems išmaniesiems didžėjams, ir kartu platus DJ aplikacijų pasirinkimas. Viena iš populiariausių - djay, kuri draugauja tiek su iOS, tiek su Android ir turi puikią integraciją su Spotify, galima groti iš karto. 


Kanalai
DJ kontroleriai paprastai turi du arba keturis kanalus, kuriais kontroliuojami programinės įrangos deck’ai. Kuo didesnis kanalų skaičius, tuo daugiau dainų vienu metu galima sumiksuoti, ir ne tik: galima mashup’inti, įgroti vokalines partijas, trečiu bei ketvirtu kanalu kontroliuoti papildomus instrumentus, tarkim, ritmo mašiną, sintezatorių, galų gale, net dirbti su vizualizacijomis. Kai kurių DJ kontrolerių mikšeriai gali veikti ir atskirai (standalone režimu) - prie mikšerio tada galima jungti patefonus arba CD grotuvus ir groti be kompiuterio. Programinės įrangos pilnos versijos leidžia valdyti keturis deck’us per keturis kanalus ir turi papildomas vietas semplams. Keturi kanalai suteikia platesnes galimybes miksuojant, bet verta pagalvoti, ar atsiras reikalas jomis kada nors pasinaudoti. Jei ne, ir norisi groti paprastai, rinkis dviejų kanalų kontrolerį. 


I/O
DJ kontoleriai turi integruotas garso kortas, todėl garso kortos atskirai pirkti nereikės. Išsiaiškinti, kiek ir kokių tavo pasirinktas prietaisas turi įėjimų ir išėjimų, vistiek verta. 

Paprastai DJ kontroleris bus su standartiniais išėjimais ausinėms ir monitoriams, dar turės įėjimą ar kelis mikrofonui. Brangesni ir profesionalesni DJ kontroleriai gali turėti Balanced XLR išėjimus prijungti pro garso įrangai, MIDI I/O, įėjimą efektų pedalams, taip pat įėjimus patefonams bei CD/media grotuvams (tokius tikrai turės jau minėti DJ kontrolerių variantai, kurių mikšeris gali veikti standalone režimu). 


DJ kontrolerio paviršiaus dalys

Visos DJ kontrolerio paviršiaus detalės priskiriamos kokiai nors funkcijai programinėje įrangoje. Didžioji dalis DJ kontrolerių turi jog’us, kuriais imituojamas grojimas vinilu/CD ir scratch’inama; encoder’iais (sukamais ir paspaudžiamais knob’ais) patogu naršyti skaitmeninių failų bibliotekoje; pad'ais galima trigger’inti semplus, pause/play mygtukai jau patys pasako, kokią funkciją jie atlieka. Kuo DJ kontroleris turi daugiau tokių detalių, tuo efektyviau galima kontroliuoti programinę įrangą mažiau dairantis į kompiuterį.

 

Dabar didelė dalis DJ kontrolerių, ypač aukštesnės klasės, turi integruotus ekranus, o tai reiškia, kad grojant informaciją patogiai perteikiama pačiame DJ kontrolerio ekrane, į kompiuterį grojant dairytis arba išvis nebereikia (jei grojama iš USB rakto), arba reikia mažai.

Rinkis savo DJ Kontrolerį →